ASSİTEJ - Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği 2004 Uluslararası Bildirisi


Gelin bugünü, tiyatro yapmaktan asla vazgeçmeyeceğimizi kendimize hatırlatma günü yapalım.

ASSİTEJ - Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği 2004 Uluslararası Bildirisi


HEPİMİZ GENCİZ, HEPİMİZ ÇOCUĞUZ

Gelin bugünü, tiyatro yapmaktan asla vazgeçmeyeceğimizi kendimize hatırlatma günü yapalım.
Yaşam boyunca hepimiz daha önce bulunduğumuz yaşlarda olmaya devam ederiz. Örneğin ben, şimdi hem 7 yaşındayım, hem 70 yaşında. Hem çocuğum, hem delikanlıyım ama aynı zamanda pek de genç değilim.
7 yaşımdan beri tiyatro yapmayı hiç bırakmadım. Ama bir çok kişi de öyle; hiç durmadan tiyatro ile uğraşıyor. Neden dursunlar ki? Hiçbir anlamı yok.

Tiyatro, en güçlü, en yaratıcı dil, nedeni basit; bütün dillerin toplamı.
Tiyatro, sözler, hareket, renkler, müzik, gerçekler,düşler, duygular, düşünceler.
Çocukken yaşamı tiyatro yaparak öğrendik. Dünyayı tiyatro yaparak anladık.
Tiyatro yaparak, öğrendik ki, dünya şu anda olduğundan çok daha iyi olabilir.
Geçmişi düşünebilir, geleceği yaratabiliriz.
Tiyatro diyalogdur. Yalnız başına bir çölde oynayamazsınız; birlikte oynayacak bir partner gerekir; sizi izleyecek insanlar gerekir. Tiyatro dayanışma demektir:
Birlikte oynamanız gerekir.

Tiyatroda oyunların uymanız gereken kuralları vardır, ve aynı zamanda kendi yolunuzu bulma özgürlüğü. Oyunlar, toplumlar gibidir. Uyulması gereken yasalar vardır ama kendi yaşamımızı yaratmak için özgür olmamız gerekir. Yasa olmadan sosyal yaşam olmaz; özgürlük olmadan yaşam olmaz.

İyi bir yurttaş, yalnızca Toplumda yaşayan biri değildir; o toplumu daha iyi bir şekilde değiştirendir. Tiyatro, onun aracılığı ile bir yurttaş olabileceğiniz bir araç, geleceği hayal edebileceğiniz bir yer olabilir. Ama dikkat edin: mutluluk yalnızca bireysel olamaz. Tiyatro gibi, gerçek mutluluk sosyaldir. Başkalarına acı çektirerek mutlu olamayız. Mutluluk, siz, ben, ailemiz, ülkemiz olacaktır.

Mutluluk tüm dünya, bütün uluslar , bütün ırklar, bütün inançlar, her yaştakiler bütün insanlardır. Mutluluk diyalogdur.
Tiyatro izlenecek bir şeydir, evet, aynı zamanda sizin içinizde derin bir şeydir, hepimizin içinde: tiyatro biziz! Doğduğumuzdan beri dilimizdir. Bugün çocuk olan sizler, bunun doğru olduğunu bilirsiniz. Hepimizin içinde bulunan çocuklar da bunu bilir.
Bugün özel bir gün: Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Günü. Gelin bugünü, tiyatro yapmaktan asla vazgeçmeyeceğimizi kendimize hatırlatma günü yapalım.

Çünkü tiyatro yaşamı öğrendiğimiz oyunları oynamaktır. Tiyatroda dayanışma, yaşamdaki dayanışmayı öğrenmektir.
Unutmamalıyız ki, insan demek tiyatro demektir; tiyatro demek insan demektir.
Gelin bugün bu oyunu görelim, tiyatro olmayı hiç bırakmayalım.


Augusto BOAL
Tiyatro Emelçisi, Brezilya

Çeviren: Nurgök Özkale
 


20.03.2004