Tiyatro Tempo'dan Pollyanna


Rus Yönetmen Antonina Dorolyubova’nın Eleanor Porter’in ‘Pollyanna’ adlı kitabından uyarlayıp yönettiği ‘Mutluluk Oyunu’ bu hafta sonu 8 yaş üstündeki genç ve yetişkin izleyicilerle buluşuyor.

 Yeni bir oyunun provaları tamamlanmak üzere ve Tiyatro Tempo’da heyecan dorukta. Rus Yönetmen Antonina Dorolyubova’nın Eleanor Porter’in ‘Pollyanna’  adlı kitabından uyarlayıp yönettiği ‘Mutluluk Oyunu’ bu hafta sonu 8 yaş üstündeki genç ve yetişkin izleyicilerle buluşuyor.

Bildik Pollyanna öyküsüne değişik bir açıdan bakan Yönetmen Dobrolyubova, kuklaların masalsı dünyasına oyuncuları da dâhil ederek güçlü ve farklı bir anlatım dili yakalıyor.

Türkiye’de kukla tiyatrosu alanında özel bir yere sahip olan Tiyatro Tempo’nun oyuncuları Başak Gürer, Marina Yüce, Adem Doğar, Beril Boz ve İlknur Tırpan çok yoğun bir çalışma dönemi geçirdiklerini, ama böyle bir çalışma içinde olmaktan çok mutlu olduklarını Antonina Dobrolyubova ile çalışmanın iyi bir şans olduğunu belirttiler. Oyunda yaratılan atmosferin, kukla kullanımı ve oyunculuk tekniklerinin izleyicilere farklı geleceğini belirten oyunu Rusçadan çeviren oyuncu ve kuklacı Marina Yüce bu dönemde ‘mutluluk’ kavramına bakmayı özellikle önemsediklerini söylüyor. Günümüzde birçok teknolojik oyuncağın özellikle şehirde yaşayan çocukların ellerinin altında olmasına karşın ‘mutsuz’ ve ‘sıkılıyor’ olmalarının düşündürücü olduğuna işaret eden Tempo genel sanat yönetmeni Haluk Yüce bu oyunla repertuarlarının değişik bir renk ve lezzet kazandığını söylüyor.

Müzik ve video grafiklerin oyunun önemli bir parçası olduğu ‘Mutluluk Oyunu’ hafta içi akşamları da sergilenerek ailelerin genç çocuklarıyla birlikte izleyecekleri bir oyun olarak ‘aile tiyatrosu’ kavramını Türkiye de yaygınlaştırmayı da hedefliyor.

Bilgi için:0312  232 32 92 veya 0533 209 94 41

 


21.01.2014