Next Generation Programı Hakkında


Assitej tarafından düzenlenen next generation programı hakkında.

2014 / 2015 Next Generation Programı

ASSITEJ, çalışmalarını tüm dünyadan çocuk ve gençlik tiyatrosuna ilgi duyan genç ve kendini geliştirmekte olan sanatçılarla iletişime geçmek adına yürütmektedir.

Next Generation programı ASSITEJ dünyasına yeni yüzleri davet etmek ve uygulamalarında kendilerini geliştiren, aynı zamanda uluslararası ilişkilerini de arttırmakta olan genç sanatçıları desteklemek için tasarlanmış, heyecan verici ve öncü bir ASSITEJ girişimidir.

Next Generation programı ile ASSITEJ, genç sanatçılar arasındaki uluslararası değişim ve yardımlaşma imkânları geliştirmek ve onlara kendi eğitimleri için yeni fırsatlar vermek için yerleştirme imkânları sunmaktadır.

Next Generation Yerleştirmeleri

Bu proje, özel bir program dâhilinde festivaller ve diğer uluslararası buluşmalar içinde sanatçıların sanatsal ve kültürel iletişim, değişim ve yardımlaşma konularında destek olmak için yürütülmektedir.

İlk Next Generation grubu 16'ıncı ASSITEJ Kongresi sırasında Avustralya'nın Adelaide kentinde buluşmuştur. Üç yıl boyunca çalışmalarını sürdüren grup, üç yıl sonra Avusturya, Linz'de (2009), 17'inci ASSITEJ Kongresi kapsamında İsveç-Danimarka ortaklığındaki Malmö-Kopenhag'da (2011) ve Kijimuna Festa'ya dâhil edilen ve yeni bir grubun da davet edildiği, 1'inci ASSITEJ Uluslararası Toplantısı sırasında Japonya, Okinawa'da çalışmalarına devam etmiştir. Son grup, Avusturya, Linz'de gerçekleştirilen Schaxpir Festivali dâhilinde yapılan 2'inci ASSITEJ Uluslararası Toplantısı sırasında buluşmuştur.

2014'te, 25 katılımcıdan oluşan yeni bir grup, Korczak Festivali kapsamında Polonya, Varşova'da gerçekleştirilen 18'inci ASSITEJ Kongresi'nde buluşmuştur.

Next Generation yerleştirmeleri ASSITEJ Kongreleri ve ASSITEJ uluslararası toplantıları çerçevesinde organize edilmektedir.

Çocuk ve gençlik tiyatrosuna ilgi duyan genç insanlar deneyimlerini paylaşma, öğrenme ve festivaller, seminerler, atölyeler, forumlar, prodüksiyonlar vs. bağlamlarında farklı ülkelerde çalışma fırsatları elde edebilmektedirler. Çocuk ve gençlik tiyatrosuyla ilgili 18 - 35 yaş arası herhangi bir kişi, bu program dâhilindeki yerleştirmelere başvurabilmektedir. Bu kişiler aynı zamanda kısıtlı da olsa sağlanan ASSITEJ finansal desteğine de başvurabilirler.

Geçici yerleştirmeler şirketler, merkezler, ağlar, festivaller ya da dernek, vakıf benzeri kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanabilir ve çocuk ve gençlik tiyatrosu alanında gerçekleştirilen festival, seminer, forum, atölye ve prodüksiyon benzeri projeler dahilinde yürütülebilir. Bunlar, genç ve kendilerini geliştirmekte olan sanatçılara oyunculuk, yönetmenlik, prodüksiyon, oyun yazarlığı, tasarım, yönetim vs. alanlarında deneyim sağlamalarına yardımcı olacaktır.

Yerleştirmelerin uzunluğu ve sunulan diğer durumlar değişiklik gösterebilir. Yerleştirmeler, konaklama, maddi destek vs konularını içerebilir ya da içermeyebilir. Her yerleştirme önerisi bir ya da daha fazla kişiyi hedefleyebilir. Her öneri, faaliyetlerin ve diğer koşulların detaylıca açıklanmasını gerektirmektedir. Önerilerde bir irtibat kişisi bulundurmak mecburidir.

Yerleştirme önerileri, ulusal merkezler ya da benzeri üyeler tarafından onaylanacaklardır. Bu çağrı, Eylül, 2014 ve Mayıs 2015 tarihlerini kapsayan yerleştirmeler için geçerlidir.

İlgili kurum ve kuruluşlar, ekteki formu doldurarak yerleştirme tekliflerini merkezimize sunabilirler.

Yerleştirme önerileri listesi, 15 Temmuz 2014 tarihinde açıklanacaktır.

Yerleştirme önerileri ve yerleştirmelerde sağlanacak finansal destek gibi konular için daha fazla bilgiyi şu linkten edinebilirsiniz: http://www.assitej-international.org/next-generation/about-next-generation/ ya da sorularınızı merkezimiz e-mail adresimize yöneltebilirsiniz: assitejturkiye@gmail.com

ASSITEJ, bu projeye katkılarını sunan üyelerine, ulusal merkezlerine ve festivallere teşekkür eder.

Programa başvuru için resimler/file/placements_offer_form.doc dosyasına tıklayınız:

 

 

 


07.07.2014