Sahnelenen Bedeni Yeniden Kurmak Atölyesi


Sahnelenen Bedeni Yeniden Kurmak Atölyesi
 Sahnelenen Bedeni Yeniden Kurmak

“Laban/Bartenieff Hareket Araştırmaları Yoluyla Bedeni Yeniden Kurmak”

Atölye Yürütücüsü: Bilge Serdar


Atölyenin temel amacı sahne üzerinde bedeni bir anlatım aracı olarak yeniden kurmaktır. Bunun için de en temel olandan “hareketten” başlanır. Hareket nedir? Harekete ilişkin bütüncül bir anlayış nasıl geliştirilir? Hareket bize ne söyler? Hareket nasıl analiz edilir?

Oyuncu/araştırmacı Laban/ Bartenieff Hareket Araştırmaları yoluyla kendi hareket örüntülerini fark eder, bunları yapı-bozuma uğratır, yeniden kurar, yeniden bozar… Böylelikle temelde Laban/ Bartenieff Hareket Araştırmaları aracılığıyla harket dağarcığını geliştirir ve kendi bedeninde gittikçe genişleyen yeni olanaklar keşfeder . Hareket yoluyla yaratıcı süreçlerde bedeni aracı olarak değil üretici olarak kavrayıp, ifadesel gücünü geliştirir. Laban/Bartenieff kavramları aracılığıyla katılımcılar başkalarının hareketlerini de gözlemleyerek “hareketin” bir araştırma nesnesi olarak nasıl ele alınabileceğini deneyimlerler.

Atölye süresi: 18 saat (3+3+6+ 6)
 
Assitej Üyeleri ve öğrenciler için 200 TL(Diğer 250 TL )
 
Son başvuru 18 Aralık 2016 Pazar 
 
Tarihler :
22 Aralık Perşembe saat 19:00-22:00 / 3 saat
23 Aralık Cuma saat 19:00-22:00/  3 saat
24 Aralık Cumartesi saat 10:00-16:00/ 6 saat
25 Aralık Pazar saat 13:30-19:30/ 6 saat

Katılımcı Sayısı: 12

Atölye lideri: Bilge Serdar


Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesinden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Tiyatro Bölümünde “çocuk tiyatrosunda dansın estetik deneyim olanakları “ üzerine yüksek lisans yaptı, aynı bölümde “Sahne Sanatlarında hareket araştırmaları ve fiziksellik” üzerine doktora tezini yazıyor. İstanbul’da Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulu’nda eğitim aldı. Berlin’de EuroLab’de iki yıllık yoğunlaştırılmış Laban/Bartenieff Hareket Araştırmaları eğitimini tamamladı, şu anda Kopenhag’da The Commedia School’da fiziksel tiyatro eğitimine devam ediyor. Yurt içinde ve yurtdışında dans ve hareketle ilgili pek çok atölyeye katıldı. Hareket, Dans ve Çocuk tiyatrosuyla ilgili yazıları, söyleşileri ve akademik makaleleri yayınlandı. Basım aşamasında olan “Herkes İçin Yaratıcı Dans” adlı kitabın editörlüğünü yaptı. Ankara Üniversitesi Tiyatro Bölümünde Yaratıcı Drama, Pilates ve hareket dersleri verdi.

19.12.2016