20 Mart 2023 Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü Uluslarası Bildiri 20 Mart 2023 Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü ASSITEJ Uluslararası Bildirisi


Bir çocuğu tiyatroya YA DA tiyatroyu bir çocuğa götürün!

20 Mart 2023’te gençler için tiyatro yapanlar ve performans sanatçılarını; seyircileri üzerinde derin ve uzmanlık isteyen bu bilgiyi haiz kimseleri her nerede olurlarsa olsunlar çocukların hayatlarında fark yaratan kilit çalışanlar olarak tanıyoruz. Çocuk ve genç seyirci için tiyatro ve performans yapmak bu kitlenin seyirci, katılımcı ve kültürü besleyenler olarak zor beğenen titizliğine ve ifade özgürlüğüne değer veren kendine özgü bir yaklaşım gerektirir. Bu yaklaşım genç insanlara alan açarken hayal güçlerine saygı duyarak zorlukların üstesinden gelme ve özgüven yetilerini geliştirebilecekleri temeller atar.  

ASSITEJ’in başat hedeflerinden biri tüm dünyada tiyatro yapanları bir araya getirerek genç seyircinin her yerde tiyatro ve performansın sunduklarını deneyimlemelerine fırsat sağlamak ve bu yolla olanaklarını genişletmektir. Duyguların ifade edilmesi, soyut olanın görünür hale gelmesi, ve karmaşık bir dünyanın yorumlanması gibi. Bunu yapabilmek içinse küresel ağımızın sunduğu, sanat üretimine dair tüm çeşitliliğe açık olmalıyız. Böylelikle kısıtlamalardan, zorluklardan ve kendine özgü anlayışlardan doğan buluşları kutlama imkanımız olabilir. 

Bazen çocukları tiyatro binalarına götüremeyiz. Bazen böyle bir yer yoktur bile. Bazen fiziksel, ekonomik, coğrafi ya da sosyal bariyerler bunu imkansız hâle getirir. Yine de, küresel topluluğumuz tartışmak ya da paylaşmak için, yüz yüze yahut çevrimiçi olarak her bir araya geldiğinde gençler için tiyatro yapan sanatçı ve tasarımcıların bunu nasıl farklı yollarla ve kendi bağlamlarında başardıklarını daha iyi kavrıyoruz. Tiyatro ve performans alanında dünyanın her yerinde sanatçıların gençler her neredeyse oraya: okullara, bakım evlerine, kreşlere, sokaklara, toplum merkezlerine, hastanelere, spor salonlarına, hapishanelere, evlerine, kamusal alanlara, bilgisayarlarına, telefonlarına ya da radyolarına giderek onlara ulaştıklarını duymak ve görmek ne muhteşem. 
 
Küresel iletişimimizi sürdürdüğümüz çevrimiçi toplantılarımızda olağanüstü mücadele, cesaret, kararlılık öyküleri işitiyor ve yaratıcı topluluğumuzun seyirciyle buluşmak, erişim alanlarını genişletmek ve ihtiyaçlara daha iyi karşılık verebilmek için kullandıkları tüm farklı yöntemlerden haberdar olabiliyoruz. 
 
Tiyatro ve performans; insan insana temas, fikirlerin yayılması, umudun paylaşımı ve sevinç patlamalarıyla fark yaratır. İster bir tiyatro binasında ister arka sokağınızda olsun, sihirli ya da paylaşılan bir anın yaratımı, ya da merakınızı cezbeden bir ritüel gününüzü, belki de hayatınızı bir anlığına dahi olsa değiştirebilir. Tiyatro ve performans sanatları yoluyla ortak zeminimizi fark edebilir ve ufkumuzu genişletebiliriz. 

Bu Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü’nde bu sektörde çalışan bizleri bilmediğimiz, henüz tanışmadığımız genç seyircileri arayıp bulmaya davet ediyorum. Tiyatro ve performansa erişim her zaman eşitçe paylaşılan ya da mümkün olan bir şey değildir. Öyleyse bu alanın profesyonelleri olarak her yerde ve her yolu deneyerek bu erişimi sağlamak bize düşüyor. Dünyanın her yerinde tüm çocuk ve gençlerin yeşerip güçlenmesi için hakikat ve hayal gücü arasında köprü kurarken kullandığımız birbirinden farklı yöntemlerimiz ve çalışma biçimlerimizle her birimize ihtiyaç var. 

Sue Giles Uluslararası ASSITEJ Genel Başkanı
 
Çeviren: Oya Yılmaz Kermani (ASSITEJ Türkiye Merkezi)
 

20.03.2023