Tiyatroda İntihal İstemiyoruz!Tiyatro kamuoyumuzda ve medyada gündeme gelen tiyatro yayıncılığında intihal vakası, ASSITEJ Türkiye Merkezi olarak yakından takip ettiğimiz bir konudur. Bu konudaki haberler için tıklayınız: (http://www.mimesis-dergi.org/2018/11/istemeden-intihal-olmaz/)

ASSITEJ Türkiye Merkezi olarak sanatın ve bilimin her alanında yapılan intihalleri kınıyor ve başta mağdur edilen iki üyemiz Erkan Uyanıksoy (Tiyatro Bereze üyesi) ve yönetim kurulu üyemiz Dr. Bülent Sezgin olmak üzere, diğer yazarlara geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

Tiyatro alanında gerek oyun metinlerinde gerek akademik metinlerde son yıllarda çok fazla örneğini gördüğümüz intihal, toplumsal bir sorundur ve hepimizin sorumluluğundadır. Alandaki paydaş kurum ve kuruluşların bir araya gelerek konuyu ele alması ve tiyatro alanında bir akademik-sanatsal dürüstlük girişimi oluşturması gerekliliğine inanıyoruz. Ülkemizde tiyatronun saygınlığını kazanması ve ilkeli, dürüst ve etik değerlere uygun bir şekilde sanat yapılabilmesi için, ASSITEJ Türkiye Merkezi olarak böyle bir girişime çocuk ve gençlik tiyatrosu adına destek olmaya hazırız.

ASSITEJ Türkiye Merkezi Yönetim Kurulu

 

 


05.11.2018