ASSITEJ'e Emek Ödülü‘Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri’ 9 Mayıs Pazartesi akşamı, Beşiktaş Fulya Sanat Merkezi’nde yapılan törenle sahiplerini buldu.  11 Emek ödüllü, 1 Onur Ödülü ve çeşitli dallarda 19 Başarı Ödülü’nün verildiği gecede, ASSITEJ Türkiye Merkezi de Emek Ödülü’ne layık görüldü. Birliğimiz adına üyemiz Elif Temuçin ödülü alırken, birliğimizin başkanı Tülin Sağlam’ın konuşmasını okudu.

Konuşma metni: ‘Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği Türkiye Merkezi olarak 1990 yılından beri çocuk ve genç seyirciye yapılan tiyatronun da “tiyatro” olduğu; genç seyircilerin sanatla karşılaşma hakkının bulunduğu ve bu alanı “değersizleştirebilecek” her türlü pratik ve teorinin karşısında durulması gerektiği bilinciyle çalışmaya devam ediyoruz.

Ulusal ve uluslararası festivaller, uluslararası ortaklarımızla yaptığımız oyun projeleri, yayınlar, atölye çalışmaları ve üyelerimizin uluslararası deneyim kazandıkları ziyaretler bu çalışmalardan  bazıları.

Görünmez bir alan olan çocuk ve gençlik tiyatrosunu görünür değil değerli kılmak amacımız ama görünür olmak, bildiğimiz gibi, bu yolu kısaltıyor. Bu nedenle bizi ödüle layık görerek bu görünmezliği aşmamıza destek olan “Yeni Tiyatro Dergisi” ne çok teşekkür ediyoruz. Bundan sonra çalışmalarımıza daha büyük bir istekle devam edeceğimizi de bildirmekten mutluluk duyuyoruz.

Kuruluşundan bu yana Birliğimize emeği geçen herkes adına bu ödülü alıyor ve herkese çok teşekkür ediyoruz.‘’

 


12.05.2016