18. Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali


18. Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali programı belli oldu.
Bu yıl 21-26 Ekim tarihleri arasında yapılacak 18. Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali, hazırlıklarını tamamladı, konuklarını ve izleyicilerini buluşturmayı bekliyor. ASSITEJ (Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği) Türkiye Merkezi ve Bursa Büyük Şehir Belediyesi –Bursa Kültür, Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından uzun yıllardır gerçekleştirilen festival bu yıl da her zamanki gibi yoğun bir programla çocuk ve gençlerle buluşuyor.
 
Yurtdışından Moldova, Gürcistan, İran, Estonya, Bulgaristan, İtalya ve Danimarka’dan (Türkiye’den Tiatro BeReZe ile  ortak yapımla) gruplar katılırken, Türkiye’den de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ‘Damlaların Dansı’, Tiyatro Tempo ‘Uçmak Özgürlüktür’,  Kuklaevi ‘Yeşil Pingi’nin Masalı’, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu ‘Müsahipzade ile Temaşa’, Tiyatro Tem ‘Böyle Devam Edemeyiz’, Tiyatro BeReZe ‘Fil’, Onur Kaya Pantomim Gösterisi ‘Rengarenk’ adlı oyunları sergilerken, ASSA topluluğu Canlı Heykeller’iyle ve Kerem Eser de jonglör gösterileriyle açık alanlarda genç izleyicilerle buluşacak.
 
Bu yıl festivalde atölye çalışmaları da önemli bir yer tutuyor. Uzun yıllar çocuk tiyatrosuna hizmet etmiş ve Türkiye’de 70’li yıllarda çocuk tiyatroları arasında önemli bir yere sahip olan AÇT (Ankara Çocuk Tiyatrosu) kurucularından oyuncu ve yönetmen Salih Kalyon da festivalin konukları arasında yer alıyor ve ‘70li yıllarda Türkiye’de Çocuk Tiyatrosu ve AÇT’ konulu bir söyleşi gerçekleştirecek. Danimarka’dan Peter Manscher ve Henrik Köhler festival katılımcılarına yönelik atölye gerçekleştirirken, Uçaneller Kuklaevi çocuklara yönelik ‘ipli kukla yapımı’, Tiyatro Tempo ‘sopalı kukla yapımı’, Onur Kaya liseli gençlere yönelik ‘pantomim teknikleri’, Ahmet Önel ‘çocuklarla öykü oluşturma’ üzerine ve Çağdaş Drama Derneği Bursa Temsilciliği Ceyhun Özer yönetiminde festivalde izlenecek bir oyunla ilişkili ‘oyun izleme ve drama’ konulu atölye çalışmaları gerçekleştirecekler.
 
Bursa Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’nin bir geleneği haline gelen ‘akşam toplantıları’ bu festivalde de devam ediyor. Her akşam yemek sonrası tüm gruplar bir araya gelerek o gün izlenmiş oyunları konuşuyor, oyunu sergileyen grup, oyunun sahnelenme süreci ve tiyatro anlayışı üzerine merak edilen sorulara cevap bulmaya çalışılıyor. Tüm gözlemci ve katılımcıların bir arada bulunup ‘çocuk ve gençlik tiyatrosu’ üzerine düşünce ve görüşlerini paylaştıkları bu buluşmalar bu festivalin bir simgesine dönüştü.
 
Festival programına dair bilgileri http://www.tiyatrofestivali.org/ linkinden öğrenebilirsiniz.

11.01.2014