21.Bursa Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali21. Bursa Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali, 17-22 Ekim tarihlerinde gerçekleştiriliyor.

Assitej Türkiye Merkezi Başkanı Prof. Dr. Tülin Sağlam’ın festival bültenindeki konuşmasını aşağıdan okuyabilirsiniz.

İnsanın içinde yaşadığı dünyayı ve kendini anlama ve anlamlandırma çabası varoluşunun doğal ve zorunlu bir etkinliğidir. İnsanoğlunun tüm etkinliklerinin bir parçası olan bu çaba sanatın var oluş nedenidir. Dolayısıyla sanat, bu çaba sürdükçe var olacaktır; insan var oldukça sanat var olacaktır. Sanat tarihinde yerini almış önemli eserlerin belki de tek ortak özelliği daha önce görmediğimizi görünür kılmaları, o zamana kadar bakmadığımız yerlere bakışımızı yönlendirmeleridir; yeni bir bakış, yeni bir ifade biçimi olmalarıdır. Bu nedenle şaşırtıcıdırlar, sarsıcıdırlar. Yeni ve şaşırtıcı olmayan ve bilineni bilindik biçimlerle tekrarlayan sanat eserlerinin alımlayıcısı ile ilişkisini sürdürebilmesi oldukça zordur. Hele ki tiyatro gibi seyircisi olmadan tamamlanmayan, dolayısıyla seyircisinin aktif katılımına gereksinim duyan bir sanat için bu durum çok daha hayatidir. Seyircisi olmadan yapılamaz tiyatro; yapıp bir yana koyamazsınız. Seyirci gelirse vardır, gelmezse yok. 20 yılı aşan bir tiyatro festivalinin varlığını seyircisi ile aktif bir ilişki içinde olan bu tür sanat eserlerine ve yaratıcılarına borçlu olduğu açıktır.

Daha yeni

Daha şaşırtıcı

 

Daha sarsıcı festivallerde buluşmak dileğiyle…

Festival programı için  http://www.bkstv.org.tr/festivaller/uluslararasi-bursa-cocuk-ve-genclik-tiyatrolari-festivali/festivaller/uluslararasi-bursa-cocuk-ve-genclik-tiyatrolari-festivali/ adresine bakabilirsiniz. 


12.10.2016