2015-2016 Sezonunda Tiyatrotem


2015-2016 Sezonunda Tiyatrotem

Assitej Türkiye merkezi kurumsal üyesi olan Tiyatro Tem'in 2015-2016 sezonu hakkında kamuoyu bilgilendirme metni aşağıdaki gibidir. 

Tiyatrotem, geçtiğimiz sezona yeni bir atölye/prova mekânına taşınmanın sevinci ve heyecanı ile başladı. ‘tiyatrotem’in yeri’ artık Beşiktaş’ta.

- 6 yaş ve üzeri seyirci için “Ben Bir Masal Dinledim” adlı kısa anlatı 21 Mart 2015’te dünya prömiyerini yaptı. Anlatıya kaynaklık eden hikâye Munro Leaf’in Ferdinand adlı yapıtı; yazar bu hikâyede çok yalın bir dille şiddet karşıtı görüşlerini, boğa güreşi yapmak istemeyen küçük bir boğa üzerinden dillendiriyor. Tiyatrotem Ferdinand hikâyesine anlatı ve tekerleme geleneğimizden gelen “girizgâh” ve “bitiş” bölümleri ekleyerek yeni bir boyut kazandırmaya çalıştı. Anlatı ve sonrasında seyircinin oyunun boyama afişi şeklinde tasarlanan afişini boyamalarından oluşan etkinlik ‘tiyatrotem’in yeri’nde Kasım 2015 tarihinden itibaren seyircinin huzuruna çıkmaya devam edecek.
http://www.tiyatrotem.com/ben-bir-masal-dinledim/

- Çalışmaları süren bir başka proje tiyatrotem ile Helios Theater’in ortak projesi. Her yaş seyirci için yola çıkan oyunun çalışma adı “Dünyanın Yemeği”. Herşey’i yemek isteyen Kral’a her şeyi pişirmek için eksik malzemeleri bulmak üzere saraydan çıkan ve başına gelmedik kalmayan bir aşçının gerçek üstü hikâyesi “Dünyanın Yemeği”. Oyun 18.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’nde dünya prömiyerini yaptıktan sonra, 20.Uluslararası ASSITEJ Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’nde Bursa'da seyirciyle buluşacak. Oyun daha sonra sezon boyunca İstanbul/Moda Sahnesi’nde düzenli gösterimlerine başlayacak, Ankara turnelerinin tarihleri ise şimdiden belli: 24 Kasım/22Aralık/23 Şubat ve 29 Mart’ta Tiyatro Tempo’da Dünyanın Yemeği 2016 ilkbaharında Almanya yolcusu.  

- “Böyle Devam Edemeyiz” adlı oyunumuz Ludwigshafen’deki Theater im Pfalzbau’n repertuarına alındı; tarifeli oyunlar dahilinde 01-02 Şubat 2016’da oynanacak. http://www.theater-im-pfalzbau.de/

-  “Gündüz Niyetine” İtalya/Torino’da yapılan Festival Incanti  2015’e çağrıldı. Festival’in bu yıl ki teması ‘Figür Tiyatrosu ve Edebiyat’. Oyun, 8 Ekim Perşembe günü, saat 21.00’de oynanacak. Festival Incanti, 2003 yılında tiyatrotem’i ilk kez yurtdışına çağıran festival. http://www.festivalincanti.it/en/

- Fantastik bir kadın figürünün Türkiye’nin yakın tarihinin eşlik ettiği hayat hikâyesini anlattığı yetişkin oyunu “Saliha Hanım”ın provaları sürüyor. Ağustos 2014’ten beri yazım çalışmaları devam eden oyunun metni tiyatrotem’in ortak çalışması. Şehsuvar Aktaş ve Ayşe Selen’in rol alacağı “Saliha Hanım” yeni sezonda Aralık ayından itibaren Istanbul’da, yine Moda Sahnesi’nde oynanmaya başlayacak. Oyun Ankara turneleriyle Ankara seyircisiyle buluşacak.

- “Anlatı Geleneğinden Çağdaş Tiyatroya” başlıklı yazımız, ASSITEJ’in 50. Yılı nedeniyle çıkan özel dergiye kabul edildi. Yazılar hem orijinal dilinde hem de İngilizce olarak yayınlandı. Tiyatrotem imzalı yazı Bilge Gültürk Loro’nun çevirisiyle çıktı. Dergi, Nisan’da Berlin’de yapılacak olan Augenblick Mal 2015 Festivali ve 50. Yıl kutlamaları sırasında okurla buluştu. Yazıya ulaşmak için: http://issuu.com/assitejmagazine/docs/assitej_magazine_2015_2/1


17.10.2015