10.BURSA FESTİVALİBursa'da perde çocuklar ve gençler için 10. kez açıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat Ve Turizm Vakfı'nca
ASSITEJ ( Dünya Çocuk Ve Gençlik Tiyatroları Birliği ) Türkiye Temsilciliği işbirliği ile düzenlenen ULUSLARARASI BURSA ÇOCUK ve GENÇLİK TİYATROLARI FESTİVALİ 10. KEZ GERÇEKLEŞTİRİLDİ 

Bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilen festival süresince, Tayyare Kültür Merkezi, Çocuk Sanat Evi, Akpınar Kültür Merkezi salonlarının yanı sıra Akpınar ile Kent Müzesi meydanlarında da oyunlar sergilendi. Ayrıca Ethem Onur Parlar'ın II: Richard ışık ve Şiddet' isimli fotoğraf sergisi de sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Klasik yapıdaki çocuk ve gençlik oyunlarının yanı sıra sokak oyunlarıyla, dans/müzik ağırlıklı oyunlara kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan festival, yerli ve yabancı tiyatro topluluklarını 10 yıldır Bursa'da buluşturdu..

10. yaşını tarihinin en yoğun katılımıyla kutlanan festival 1 -7 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirildi. ASSITEJ Dünya Başkanı, ünlü tiyatro adamı Wolfgang Schneider'in de katılımcıları arasında yer alacağı festivalde 9 yabancı, 4 Türk topluluk sahne aldı.

İlk kez Kıbrıs Rum Kesim'inden de bir topluğun yer aldığı festivalde Danimarka iki toplulukla temsil edilirken Fransa, Almanya, Cezayir, İsviçre, Hollanda ve İsrail birer toplulukla Bursalı sanatseverlerle buluştu. Festivalde sahne alan topluluklar, ASSITEJ Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği Türkiye Temsilciliği Yönetim Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda yaklaşık 20 topluluk arasından belirlendi.

6 gün süre ile katılımcı topluluk gösterilerinin yanı sıra çocuk seyirci ile söyleşiler, İç Eğitim Seminerleri ve Atölye Çalışmaları ile sürecek festivalde oyunlar, Tayyare Kültür Merkezi, Çocuk Sanatevi, Nilüfer Belediyesi Konak Kültürevi ve Kent Müzesi'nde izlenime sunuldu 

10. ULUSLARARASI BURSA ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI FESTİVALİ
1 Ekim 2005 Cumartesi Saat 18:00 Cumhuriyet Alanı, Kent Müzesi Meydanı 
AÇILIŞ TÖRENİ Saat 20:30 
Tayyare Kültür Merkezi - AÇILIŞ KONSERİ 


Sergilenen Oyun ve Topluluklar

  TÜRKİYE / Tiyatro PEMBE KURBAĞA
KARDAN ADAM İLE KARTANESİ
Yazan: Figen ÇAKMAKOĞLU / Yöneten: Ali Nihat YAVŞAN
Yaş Grubu: 3 – 9 Yaş, Süre: 50 dakika
Kardan Adam ile Kar Tanesi, çocuklara düşsel bir dünyanın kapılarını açıyor. Kardan Adam'ın olanaksızmış gibi görünen istekleri, kar tanelerinin dostluğu, çabası, kar perisinin sevecenliği çocuklara, düşle gerçek arasında gidip gelen bir dünya sunuyor. Renk ve ışık cümbüşü içinde gerçekleşen oyun, birlikte hareket etmenin önemini vurgulamak için, oyunu seyirci ile birlikte geliştiren yapıda kurgulanmış. 
  TÜRKİYE / BKSTV TİYATROSU
Oyun Adı: KARDEŞİMİN RENGİ ( seyirlik oyun )
Yazan / Yöneten: Mustafa SEKMEN
Yaş Grubu: 5 – 99 Yaş
Süre: 50 dakika
Köy seyirlik geleneğinden yola çıkılarak farklı tekniklerin harmanlanması ile kurgulanan oyun, oyun alanının uzamsal özellikleri doğrultusunda, yer yer izleyicileri de içine alarak gelişiyor. Kişisel hırsların ve mülkiyet kavramının neden olduğu kopuklukları hicveden bu seyirlik, çocuklar kadar yetişkinler tarafından da ilgiyle izlenecek...
  HOLLANDA / t MAGISCH TEATERJE
KÜÇÜK BİR PERİ MASALI
Yazan / Yöneten: Charlotte Puyk-Joolen 
Yaş Grubu: 4 Yaş ve üzeri, Süre: 60 dakika
Oyun dili: İngilizce 
Sözlerin yerini müziğin, eylemin ve maskelerin aldığı, 4 yaş yukarısı çocuklar için ipli kukla, el kuklası, gölge oyunları ve maskelerle hazırlanmış bir oyun. Topluluğun başarılı anlatım dili, kuklalar, maskeler ve gölge oyunu ile birleşerek, masalı çarpıcı bir görselliğe ulaştırıyor. Sanne'nin kardeşini ararken karşılaştığı fantastik olaylar ormanın rengarenk kapıları da izleyicilere açılıyor.
  DANİMARKA / ASTERIONS HUS
ILYADA
Yazan / Yöneten: Peter KIRK
Yaş Grubu: 14 Yaş ve üzeri... Süre: 60 dakika
Oyun dili: İngilizce
Homeros'un Troya savaşını konu alan İLYADA adlı eserinden yola çıkılarak oyunlaştırılmış olağanüstü bir öykü... Yeni bir tiyatro dili arayışında olan topluluk oyuncuları, mizah kaygısı gütmeden sözlerin ritmi ile sahnede dans ediyor, karakterler arasında kolaylıkla geçiş yaparak Homeros'un kahramanlarına hayat vererek, öyküyü ses ve vücut ritimleriyle dillendiriyor.
  KIBRIS RUM KESİMİ / TİYATRO ANTIDOTE
KÜÇÜK ADAMIN EN İYİ ARKADAŞI
Yazan: Barbro LINDGREN / Yöneten: Torkild LINDEBJERG
Yaş Grubu: 3 – 8 Yaş, Süre: 50 dakika
Oyun dili: Sözsüz Oyun
Yalnızlığın buluşturduğu küçük adam ve köpeğin hüzünlü öyküsünü konu alan oyun arkadaşlığın ve birlikte yaşamanın önemini vurguluyor. İnsanlığın ortak deneyimlerinden yola çıkılarak oluşturulan, canlı müzik eşliğinde beden dilinden yararlanarak sahnelenen oyun, evrensel içeriği ile kolayca algılanan Son derece ritmik ve renkli bir anlatım diline sahip.
  TÜRKİYE / Tiyatro CANCANA
MASAL GÜLLERİ
Yazan / Yöneten: Ayşe LEBRİZ
Yaş Grubu: 3 – 6 Yaş
Süre: 45 dakika
İçeriği, görselliği ve anlatım biçimiyle 3-6 yaş grubundaki çocukların dü''Masal G'', Ayşe Lebriz'in yazdığı, yönettiği ve oynadığı bir yapıt. Amacının çocukların oyuna, bir başka değişle masala kendilerini yakın hissetmelerini sağlamak olduğunu söyleyen Lebriz, tiyatroyu sevdirmeyi de hedefliyor. 
  İSVİÇRE / KUNOS CIRCUS THEATRE
KELEBEK
Yazan: Clemens LÜTHARD / Yöneten: Katharina REIST
Yaş Grubu: 5 – 99 Yaş, Süre: 50 dakika
Oyun dili: Sözsüz oyun
Basit bir öyküyü çocuklar kadar yetişkinler içinde cazip bir hale getiren Kunos Sirk Tiyatrosu betimsel akrobasi, müzik ve danslardan yararlanarak izleyicileri şiirsel bir dünyaya götürüyor. Sürükleyici bir öyküye sahip olan gösteri görsel zenginliğini müziğin keyfiyle tamamlıyor.
  İSRAİL The Theater Center MEDIATEQUE
''Moof and Morris'' MUF İLE MORİS
Yazan / Yöneten: Yankele YAKOBSON 
Yaş Grubu: 6 Yaş ve üzeri, Süre: 60 dakika
Oyun dili: İbranice
2003 Hayfa Çocuk Oyunları festivalinde en iyi oyun, oyun metni, aktör, kostüm ve oyun müziği ödüllerini kazanan ''Muf ile Moris'', insanlar arasındaki ilişkiyi eleştirel bir bakışla irdeliyor. Fantastik bir dünyada yaşanan farklı bir dostluğun komik ve heyecan verici öyküsü... 
  TÜRKİYE / TARLA FARESİ OYUN EVİ
MUTLULUK YOLCULUĞU
Yazan / Yöneten: Tarla Faresi Oyun evi
Yaş Grubu: 6 – 12 Yaş, 
Süre: 45 dakika
Klasik kukla sahnesi dışına taşan bir teknikle sahnelenmiş oyun; anlatıcılar, onların girdiği roller,kuklalar ve gölge oyunlarının bütünlüğünden oluşuyor. İhmal amca'nın Palyaço adlı masalından yola çıkılarak yazılan oyunun yazım sürecinde Anadolu ve dünya masallarının simge olay ve serüven örgüleri üzerine incelemelerden yararlanılmış.
  DANİMARKA / CORONA LA BALANCE
TOLO KENDİ YOLUNDA 
Yazan / Yöneten: Jorgen CARLSLUND
Yaş Grubu: 4 – 9 Yaş, Süre: 50 dakika
Oyun dili: Danca
Eylemin söze dönüştüğü ve hareketin ön plana çıktığı oyun, yeni bir şeyler yapmamız gerektiğinde aniden karşılaştığımız olayların, engellerin neşeli bir parodisi... Örneğin parkta otururken, okulda veya sinemada... Yeni bir biçim arayışı sonucunda ulaşılan komik, trajik, şiirsel bir görsel anlatı...
 

CEZAYİR / CONSTANTINE STATE THEATRE
''Long Life to Peace'' YAŞASIN BARIŞ
Yazan: Hasan ERKEK / Yöneten: Benaziez AHCENE
Yaş Grubu: 6 Yaş ve üzeri, Süre: 60 dakika
Oyun dili: Arapça
Hasan Erkek tarafından yazılan ve 1991 yılında Çankaya Belediyesi - TOBAV çocuk oyunu ödülü alan YAŞASIN BARIŞ, yurt dışında sahnelenen ilk Türk çocuk oyunu olma özelliğini de taşıyor. Büyükler kadar küçükleri de yakından ilgilendiren savaşın, toplumlara verdiği zararların şiddet kullanılmadan anlatıldığı oyun masalsı atmosferi ile çocukları bir barış ülküsüne yöneltiyor.

  FRANSA / CARRE BLANCE COMPAGNIE 
CHIFFONADE
Yazan / Yöneten: Mıchele DHALLU 
Yaş Grubu: 1 Yaş ve üzeri, Süre: 30 dakika
Yaş Grubu: 6 – 12 Yaş, Süre: 50 dakika
Oyun dili: Dans Tiyatrosu
Chifonnade, kumaş..., hissedilebilen, dokunulabilen ve başkalarının gözünde bizim görünüşümüzü değiştiren ham bir materyal. İşte bu materyal Michele Dhallu'nun koreografisinde zengin bir coğrafi oluşuma dönüşüyor. Sevgiyle ve bir çok fanteziyle bu şiirsel eserde dansçı, küçüklerin sürekli yeni dünyalar oluşturmalarını sağlıyor. İzleyicileri çöllerden suya uzanan yolculuğunda yanına alıyor.
  ALMANYA / THEATRE FUSION
GEL, BİR DEFİNE BULALIM
Yazan: JANOSCH / Yöneten: Odette BERESKA 
Yaş Grubu: 6 Yaş ve üzeri, Süre: 50 dakika
Oyun dili: Türkçe Çevirili Almanca
Dostluk teması üzerine kurulu, oyuncu olarak kuklaların sahne aldığı bir masal. Zenginlik peşinde koşarken yitirilen değerler, ve sonunda, her şeyi yitirdikten sonra yeniden mutlu olabilmek. Janosch'un artık çocuk klasikleri arasında yer alan öyküsü, Odette Bereska'nın güçlü rejisi ile sürprizlerle dolu bir yolculuğa çıkartıyor izleyenleri...
   

20.10.2005