9. BURSA ULUSLARARASI ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI FESTİVALİ 2004Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali dokuzuncu kez gerçekleştirildi. Klasik yapıdaki çocuk ve gençlik oyunlarının yanı sıra sokak oyunlarıyla, dans/müzik ağırlıklı oyunlara kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan festival, yerli ve yabancı tiyatro topluluklarını Bursa'da buluşturdu.. 


Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı'nın Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği ASSİTEJ'in Türkiye Merkezi ile ortaklaşa düzenlediği Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali bu yıl 2-7 Ekim 2004 tarihleri arasında 4 yabancı ve 7 yerli topluluğun katılımıyla hayata geçirildi. 

Klasik yapıdaki çocuk ve gençlik oyunlarının yanı sıra sokak oyunlarıyla dans/müzik ağırlıklı oyunlara kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan festivale ülkemiz dışından Ürdün, Avusturya, İran ve Danimarka'dan topluluklar konuk olurken, ülkemizden BKSTV Tiyatrosu, Bursa Devlet Tiyatrosu, Tiyatro Alkış, Gündönümü, Tem Yapım, Sahne Gösteri Sanatları Ajansı ve Anatole Sokak Oyuncuları katıldı. 

Bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilen festival süresince, Tayyare Kültür Merkezi, Çocuk Sanat Evi, Akpınar Kültür Merkezi salonlarının yanı sıra Akpınar ile Kent Müzesi meydanlarında da oyunlar sergilendi. Ayrıca Ethem Onur Parlar'ın II: Richard ışık ve Şiddet' isimli fotoğraf sergisi de sanatseverlerin beğenisine sunuldu.


Sergilenen Oyun ve Topluluklar

Grup Adı : Bursa Devlet Tiyatrosu
Oyunun Adı : Otobüs Durağında Üç Bencil
Oyunun Yaş Grubu : 7-70 Yaş 
Oyunun Konusu : Oyun, durakta otobüs bekleyen üç soytarının aralarında oluşan anlık ilişkilerden doğan durumların, bencilliğin, mülkiyetçiliğin, yalnızlığın, iletişimsizliğin komik hikayesini anlatır. Oyun yer, zaman, ülke tanımaz. Sorunlar ortaktır, çözümler anlık olarak gelir. Ya yakalarsın, fark edemezsen kaçar gider… 
Oyunun dili görsel ve fiziksel tiyatro üzerine kuruludur.
Grup Adı : Anatole Sokak Oyuncuları
Oyunun Adı : Curcunabazlar-İstanbul Hatırası (Sokak Gösterisi)
Oyunun Yaş Grubu : 7-70 Yaş
Oyunun Süresi : 50 Dakika
Oyunun Konusu : Curcunabazlar sevinçle oyun alanına gelerek gösteri öncesi hazırlıklarını tamamlar. Ancak aksilikler birbirini takip etmektedir, bir türlü gösterilerine başlayamazlar. Sonunda hepsini kendilerince çözerek tüm hünerlerini sergilerler. Gerisi ise…
Grup Adı : BKSTV Tiyatro Topluluğu
Oyunun Adı : Ferhat ile Şirin
Oyunun Yaş Grubu : 7-14 Yaş
Oyunun Süresi : 45 Dakika
Oyunun Konusu : Koca Şah'ın bolluk bereket içindeki ülkesi insanların bencilleşmesi ile kuraklaşır. Kuraklık bir lanet olarak ülkenin üzerine çöker. İnsanlar gitgide sevgisizleşirler. Su taş dağın ardına çekilmiştir. Halkın kurtuluşu suya ve sevgiye bağlıdır. Ama herkes kendi sevgisinde de bencilleştiği için çözüm bulunamamaktadır. Ferhat ile Şirin'in birbirlerini sevmesi ile sorunlar çözülebilecek mi acaba?
Grup Adı : Sahne Gösteri Sanatları Ajansı
Oyunun Adı : Fırtına
Oyunun Yaş Grubu : 7-14 Yaş
Oyunun Süresi : 60 Dakika
Oyunun Konusu : Milano Kralı Alonso ve oğlu Ferdinand'ın gemisi, güçlü bir fırtınaya tutulur. Kazazedeler, ilginç bir şekilde, hiç zarar görmeden, ıssız görünen ama aslında Prospero ile kızı Miranda'nın yaşadığı adaya çıkarlar. Peki kazazedeler nasıl olup da bu fırtınadan burunları bile kanamadan kurtulabilmiştir!!! Ya Prospero ve Miranda! Onlar bu ıssız adaya nasıl düşmüşlerdir.
  Grup Adı : Gündönümü
Oyunun Adı : Doğ Güneşim Doğ
Oyunun Yaş Grubu : 5-15 Yaş
Oyunun Süresi : 60 Dakika
Oyunun Konusu : Oyun köyün dibine kurulu olduğu kara kayadan ötürü güneşi çok az gören bir köyde geçiyor. Kara kayadan kurtulmak için halkın köye gelen bir sahte dervişin peşine takılması ve kötün çocuklarının hem kara kaya hem de sahte dervişle olan aydınlanma mücadelesi oyunun ana temasını oluşturmakta.
  İran 
Grup Adı : Azad Tiyatro Grubu 
Oyunun Adı : The Garden of Visions 
Oyunun Yaş Grubu : 6 Yaş ve üstü 
Oyunun Süresi : 50 Dakika 
Oyunun Konusu : İki zeka özürlü genç, ideal geleceklerini oyun tekniklerine uyarak oyun olarak canlandırıyorlar
Grup Adı : Tiyatro Alkış 
Oyunun Adı : Bir Kümes Müzikali 
Oyunun Yaş Grubu : 4-12 Yaş 
Oyunun Süresi : 75 Dakika 
Oyunun Konusu : Bir kümes içinde yaşayan mutlu hayvanların tek problemleri horoz ile çiftliğin köpeği Pısır'ın liderlik tartışmasıdır. Fakat Çiftliğin sahibi Tonton dedenin yaşlılığından dolayı artık çalışamaması ve çiftliği bir başkasına devretmesi ile asıl sorunlar başlayacaktır. Bakalım onları bu sorunlardan kim kurtaracak?
Grup Adı : Tem Yapım 
Oyunun Adı : Alem Buysa Kral Übü 
Oyunun Yaş Grubu : 16 Yaş Üstü 
Oyunun Süresi : 70 Dakika 
Oyunun Konusu : Alem Buysa Kral Übü, absürd tiyatronun öncüsü sayılan ünlü Fransız tiyatrocusu Alfred Jarry'nin (1873-1907) Kral Übü oyunundan uyarlama bir yapım. Fransa'da ilk gösterimi 1896 yılında yapılan, 1898 yılında ise ilk kez kuklalarla oynanan Kral Übü, sahnelendiği ilk dönemden bugüne değin, izleyiciden, skandal ve rezalet hislerinden tutun da ''hayranlık uyandıran öncü bir oyun'' değerlendirmelerine kadar varan farklı ve zengin tepkiler almış. Tiyatrotem tarafından gölge oyunu, tekerleme ve anlatı geleneklerinin bir birleşimi olarak tasarlanan bu uyarlamada Şehsuvar Aktaş, Bilge Gültürk ve Ayşe Selen, hem gölgeleri oynatıyor hem kendileri oynuyorlar; bir yandan da tekerliyorlar. Çetin Sarıkartal da oyunun dramaturjisini yapıyor. Tiyatrotem ile İstanbul Fransız Kültür Merkezi'nin ortak yapımı olan Alem Buysa Kral Übü, mekan ve zaman aşırı yolculuklara ve yorumlara açık zengin oyun metnine dayanarak yapılan güncel bir çalışma.
DANİMARKA 
Grup Adı : Batıda 
Oyunun Adı : Büyük Final
Oyunun Yaş Grubu : Yetişkin
Oyunun Süresi : 45 Dakika
Oyunun Konusu : Bir düğün ve düğün orkestrasının evlenecek çifti beklerken yaşadıkları eğlenceli olaylar
AVUSTURYA 
Grup Adı : Compagnie Smafu
Oyunun Adı : Biri ve Diğerleri 
Oyunun Yaş Grubu : 6 Yaş ve üstü
Oyunun Süresi : 45 Dakika
Oyunun Konusu : Günlük hayatımızdaki ilişkilerin ve diyalogların kimi zaman müzik ile kimi zaman da dans ile eğlenceli bir şekilde işlendiği, çocuk oyunu olmasına rağmen yetişkinlerinde beğenisini kazanan bir oyun.

ÜRDÜN 
Grup Adı : Noor Al Hussein Vakfı Performans Sanat Merkezi
Oyunun Adı : Laila ile Kırmızı Bermuda 
Oyunun Yaş Grubu : 
Oyunun Süresi : 45 Dakika
Oyunun Konusu : Bütün ailenin izleyebileceği, klasik çocuk hikayesi ''Kırmızı Başlıklı Kız'' dan uyarlanmış sosyal, modern, eğitici bir komedi oyunu.


20.10.2004