Soma Etkinlikleri Hakkında Bir AçıklamaDeğerli Üyelerimiz ve Çocuk, Gençlik Tiyatrosu İlgilileri,

 ASSITEJ Türkiye Merkezi olarak Çağdaş Drama Derneği ile birlikte ortak olarak Manisa’nın İlçesi Soma’da yaşanan maden faciasında mağdur olan çocuklar için 1-15 Eylül tarihleri arasında yapmayı planladığımız drama çalışmalarını ve tiyatro etkinliklerini ne yazık ki gerçekleştiremedik.

Projenin başlamasından çok önce telefon ve mail üzerinden, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Soma Temsilcileri ile irtibata geçildi. Projenin gerçekleşebilmesi için, her türlü organizasyonu ve çalışmayı yapmayı kabul etmişlerdi. Ancak projenin başlamasından bir gün önce oraya giden proje sorumlusu arkadaşımızın yaptığı görüşmelerde, mail ve telefon üzerinden verilmiş hiçbir sözün tutulmadığını öğrendik. Çağdaş Drama Derneği liderlerinden bir arkadaşımız Ankara’dan Soma’ya kadar gelmiş olduğu halde çalışmasını gerçekleştiremeden geri dönmek zorunda kaldı. Bu durum üzerine Türkiye’nin farklı yerlerinden gönüllü olarak bu projeye katılan tiyatro ekiplerini ve drama liderlerini mağdur etmemek ve daha büyük sıkıntılara yol açmamak adına projeyi iptal etmek zorunda kaldık. Fakat orada tanıdığımız başka STK gönüllüleri ve yöneticileriyle yaptığımız görüşmeler bizim bu çalışmayı ileride yapmamız konusunda cesaretlendirdi. Söz konusu STK’lar da projemizi beğendiler ve ortak çalışma yürütmemiz konusunda öneri getirdiler. Bu konudaki gelişmeleri daha sonra sizlerle paylaşacağız.

Çağrımıza cevap verip projemize katılan, Kocaeli Bölge Tiyatrosu’na, Kocaeli Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ne, Sıcakkan Sanat Çocuk Tiyatrosu’na, Tiyatro Tempo’ya, gönderdiği kuklalarla projemize destek olan Uçaneller Kukla Evine ve Çağdaş Drama derneği liderlerinden, Saliha Pehlivanoğlu, Tuğçe Aslan, Hatice Ayaz, Özlem Ünlü, Özge Metin, Gözde Özkurt, Cem Durak, Gökhan Süslü, Nazmiye Özel, İclal Kankale, Aysun Pehlivanoğlu, Zuhal Acarkan, Lider Hepgenç ve Begüm Ayyıldız’a ve de ASSİTEJ Türkiye Merkezi üyemiz Başak Gürer’e gönüllü olarak bu projeye katıldıkları için teşekkürlerimizi iletiyoruz. 


28.09.2014