20 Mart 2010 10. Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü Ulusal Bildirisi


Dünya çocuk ve gençlik tiyatroları günü hepinize kutlu olsun.

Dünya çocuk ve gençlik tiyatroları günü hepinize kutlu olsun. Sahne ışıklarını yakanın, yazarının yönetmeninin, oyuncusunun hatta yer gösterenin ve tabii ki siz seyircilerin, siz sevgili gençlerin ve siz sevgili çocukların Dünya tiyatrolar günü kutlu olsun. 

"Kocaman bir tiyatro salonu, ışıklar sönüyor, sahne aydınlanıyor. Sahne yemyeşil, sağda bir değirmen, solda bir elma ağacı, yakınında bir tavşan sürüsü ve tavşanlarla oyun oynayan bir kız." 

Yıllar ve yıllar öncesinden gelen, hiç unutamadığım bu görüntü annemin beni 4-5 yaşlarındayken götürdüğü Ankara Devlet tiyatrosunda -şimdiki opera binasında- sergilenen oyundan bir sahne. Belki de aklımda kalan bu büyüleyici, bu etkileyici sahne, bana bu satırları yazma, böyle anlamlı bir günde sizlere seslenme fırsatını verdi. 

Tiyatro kocaman büyülü bir dünyadır, rahat koltuğunuzda otururken sizi gidemeyeceğiniz zamanlara, mekânlara, kültürlere götürür. Sıcacıktır, canlıdır, gerçektir, oyuncuya uzansanız dokunabilirsiniz. Hapşırsanız size "çok yaşa" diyebilir. Öyle bir dünya kurar ki kendinizi kaptırırsınız, gerçek nerede başlar, kurgu nerede biter bilemezsiniz. O resimler, o görüntüler, o kişiler siz farkında olmadan dünyanıza girer, sizinle yaşamaya başlarlar, sizi etkiler, düşündürür, değiştirirler. 

Ama sevgili Gençler ve sevgili Çocuklar bizler 74 yıllık çocuk ve gençlik tiyatromuzla sizlerden özür dilemeliyiz. Hala sizler için tasarlanmış salonlar yerine sahneyi görmekte zorlandığınız, kocaman koltuklara gömülmüş olarak oyunlar izletiyorsak, hala yaygın olarak çocuk ve gençlik tiyatrosu birimlerini kuramadıysak, hak ettiği özenden, ciddiyetten uzak oyunlarla karşınıza çıkıyorsak ve hala ülkemizin birçok köşesinde hayatında hiç tiyatroya gitmemiş çocuklarımız, gençlerimiz varsa bunların sorumlusu biz yetişkinleriz. Bunlar için özür diliyoruz sizlerden.
Ümitsiz değiliz, olmayalım da... ele ulaşacağımıza inanıyorum. 

Dileriz her yerde çocuklar ve gençler için "Perde! " diyen tiyatrolar çoğalsın, tiyatro salonlarından sesleriniz hiç eksik olmasın... 

Dr. Nihal KUYUMCU

 


20.03.2010