20 Mart 2008 Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü Uluslararası Bildirisi


Çocuk ve Gençlik Tiyatrolari Küresellesirken

 Çocuk ve Gençlik Tiyatrolari Küresellesirken


Webster Ingilizce sözlügü küresellesmeyi açiklarken "artan uluslararasi kültürel degisim" tanimini da veriyor. Burada küresellesme sözcügünü kullanirken vurgulamak istedigim de bu nokta; tiyatro hareketini hâlihazirdaki durumundan baska bir noktaya tasiyabilmek için çocuk ve gençlik tiyatrosuna iliskin deneyimlerin dünyanin farkli uluslari ve bölgeleri arasinda daha aktif bir biçimde degiş tokus edilmesi gerekliligi.

Degiş tokus, müdahil taraflarin karsi tarafa sunabilecegi asagi yukari esdegerli bir seyleri oldugu varsayimi üzerine kuruludur. Ne yazik ki, çocuk ve gençlik tiyatrolarinin gelisimi ülkeler ve bölgeler arasinda esitsizlik göstermektedir. Tiyatro etkinlikleri büyük oranda bir ya da iki bölgede yogunlasmakta ve küresel degisime iliskin ciddi bir programin baslatilmasini imkânsizlasmaktadir.

Bu durum çocuk ve gençlik tiyatrolarinin gelecegi açisindan pek iyi bir işaret sayılmaz. Bu dengesizligi iyilestirmenin bir yolunu bulmalıyız. Ancak o zaman çocuk ve gençlik tiyatrolarının küresel degiş tokuşuna ilişkin hakiki bir program başlatmamız mümkün olabilecektir. 

Bu sürece şu anda görece daha pasif olan ülkelerin önderlik edecegini umuyorum. Oralarda bakir alanlar daha geniş. Onlar kendilerine özgü tiyatrolarını yaratarak dünya tiyatrosunun çesitliliğine katkıda bulunabilirler.

Hâlihazırda daha etkin ülkelerde bu türden zengin ve çesitlilik gösteren bir tiyatrodan fayda saglayacaklardir. Dolayisiyla bu çabalari daha tutarli ve sistematik bir biçimde desteklemeleri zorunludur. 

Küresel tiyatro hedefine ulastigimizda bu gelismeden en karli çikacak olanlar dünya çocuklari ve gençleri olacaktir. Dünya kültürleri ile tanisikliklari sayesinde yirmi birinci yüzyil dünyasinin karmasasi için daha hazirlikli olacaklardir. Küresellesmenin çocuk ve gençlik tiyatrosu açisindan asil anlami da budur.

Dünyanin her kösesinden topluluklarin dünya turnesine çiktiðgini, zengin ve farkli yaratimlari ile gittikleri her yerde çocuklari ve gençleri eglendirdiklerini ve sasirttiklarini hayal etmeye çalisin. Bu belki de gerçeklesmesi zor bir rüyadir ama sadece bir rüya olarak kalmayacaktir.

ASSITEJ bugün 43 yasinda. ASSITEJ'i yaptiklari için ve yaptiklarindan daha uzun bir liste olusturan yapacaklari için bütün kalbimle kutluyorum. 

Kim Woo OK, bir dönem ASSITEJ Kore'nin baskanligini üstlenmiþtir. 1991-2005 yillari arasindaki on dört yil boyunca Uluslararasi ASSITEJ'in dünya yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmis ve Uluslararasi ASSITEJ onur ödülüne layik görülmüstür.

Kim Woo OK

"Genç izleyiciler için Seul Sahne Sanatlari Festivali"nin sanat direktörü,
Korean National University of Arts'da Tiyatro Fakültesi dekani

 


20.03.2008