20 Mart 2008 Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü Assitej Türkiye Merkezi Bildirisi


Merhaba Genç Arkadaslarim; Merhaba Tiyatro Dostlarim, Merhaba Sevgili Egitimciler, Ebeveynler...

Merhaba Genç Arkadaslarim; Merhaba Tiyatro Dostlarim, Merhaba Sevgili Egitimciler, Ebeveynler...

Bugün 'Dünya Çocuk Ve Gençlik Tiyatrolari Günü'. Bugün sizin özel gününüz. Bu sizin tiyatroyla, dahasi sanatla bulusma gününüz. Bu gün tüm dünyada sansli olan çocuk ve gençler bir oyun izleyecek, bu oyun ve tiyatro üzerine konusacak, onlara eslik eden yetiskinlerle birlikte ortak bir heyecan yasayacaklar. Tiyatro yapan sanatçilarin da heyecani karsiliksiz degil; onlar da bu güzel coskuya karsilik vermek, bu heyecani sürekli kilmak için var güçleriyle çalisacak, sizlerle daha sik bulusma çabasinda olacaklar. Onlarin bu çabasi siz gençlerin, çocuklarin, egitimcilerin, anne ve babalarin çaba ve destekleri ile karsilik bulabilir. Yani siz de tiyatroyu yasamınızda önemli bir yere koyarsanız, siz de onun eksikligini bir oyun izlemediginizde duyarsanız, tiyatrocuların bu çabasi bosa çikmamis olacaktir. Begeni ve elestirilerinizi ifade etme hakkiniz sakli kalmak üzere onlara bu bulusmalardan duydugunuz mutlulugu dile getirmekten kaçinmayin. Bu onlar için öylesine önemli ki! Çünkü tiyatro yapmak büyük bir özveri gerektiriyor ve bunun en basta gelen karsiligi sizin mutlulugunuzdur. Unutmayin, tiyatro duygusal deneyimlerin, hayal gücü yolculuklarinin ve kültürel zenginlesmenin yasandigi en eski, en güzel sanatsal bulusmadir. 

* Seyircisine alçak gönüllü ve içtenlikli bir sekilde yaklasan, 
* Seyircisiyle kendisini esitler iliskisi içinde görüp, bulusmayi birlikte oyun kurma, yeni düsüncelere yelken açma olarak gören, 
* Oyunculuk becerisini, seyirciyi kolayindan avlama kurnazliklarina kapilmadan, oyunun gereklerine göre kullanan, 
* Seyirciyle -oyun içi ve oyun disi- iletisimde içtenlik ve samimiyete önem ve öncelik veren, 
* Tiyatroyu bir görev ve para kazanma araci olarak degil, severek ve isteyerek yapan… 

Tüm çocuk ve gençlik tiyatrosu çalisanlarini hepinizin huzurunda alkisliyorum. Bu tiyatrocularla karsilastiginizda siz de onlara sahip çikmayi, ellerinden tutup bu yolculuklarinda onlara eslik etmeyi ve birlikte büyümenin keyfini yaþamayi unutmayin. 

Güzel ve anlamlı gününüzü bir kez daha kutlarken, bu önemli çabada yalniz olmadiginizi da hatirlatmak isterim. Ben ne güzel ki, bir oyuncu/yönetmen oldugum kadar, ayni zamanda ASSITEJ (UluslararasiÇocuk Ve Gençlik Tiyatrolari Birligi) adli kurulusun Türkiye Merkezi üyesiyim. Daha iyi, daha özenli, sanatsal kaygıyla hazırlanmis oyunların sizlere yakıstıgına gönülden inanan ve bunun tüm dünyada gerçeklesmesi için çaba harcayan ASSITEJ ve kendi adima, hepimizin aradigi 'nitelikli' yasamin nitelikli 'sanatla' varolacagina inancimizi sizlerle paylasmak istiyorum. Nice tiyatro dolu günlere. 

Haluk YÜCE
Oyuncu/Yönetmen


20.03.2008