20 Mart 2007 Uluslararası Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Günü Dünya Bildirisi


ASSITEJ Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü’nü kutlarken, dünyanın dört bir yanında çocuklar ve gençler için tiyatro meşalesinin sönmemesini sağlayan herkesi hep beraber selamlayalım!

ASSITEJ Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü’nü kutlarken, dünyanın dört bir yanında çocuklar ve gençler için tiyatro meşalesinin sönmemesini sağlayan herkesi hep beraber selamlayalım!

Gülümsemeleri, kahkahaları, neşeleri ve tiyatro için taşıdıkları coşkuları ile bize daha iyi bir dünya umudu aşılayan ASSITEJ ailesinin gençleri ve muhteşem çocuklarına çok özel şükranlarımızı sunmalıyız.

ASSITEJ’in yaptığı şahane işlerle tüm dünyada, seksenin üzerinde ülkede büyümesini kutluyoruz. Yaratıcılığımızla özel bir biçimde gönüllerine dokunduğumuz genç izleyicilerin mutlu yüzleri ile ısınıyor yüreklerimiz. Yetişkin izleyicilere hitap etmenin ekonomik olarak daha çekici olabileceği durumlarda bile yaşamlarını bilinçli bir seçimle çocukların ve gençlerin meselelerine adamış olan binlerle sanatçıyı kutluyoruz. Kendi gösterimleri ile sanatsal yeteneklerini sergileyen ve dünya hakkındaki görüşlerini birbirlerine ve bizlere yüksek sesle söyleyen çocuk ve gençleri izlerken gururla gülümsüyoruz.

Büyük ve özel bir aile olarak bir araya geldik çünkü biz çocukların ve gençlerin iyiliğini umursuyoruz. Biz gururlu ve mutlu bir aileyiz çünkü, işimiz aracılığı ile, genç kuşakların yaşamlarını daha anlamlı kılıyoruz.

Hayatta kaldığı 42 yıl süresince, ASSITEJ ailesinin genç kuşaklara doğru seçimleri yapma, yaşamlarını etkileyecek toplumsal konuların farkına varmalarını sağlama ve kendilerine güven ve saygılarını yapılandırma fırsatı tanıdığı yadsınamaz.

Tiyatronun büyüsü, hepimizin bildiği gibi, çocuklarımıza ve gençlerimize arzuladıkları dünyayı hayal etme ve bir an için içinde bulundukları gerçek dünyanın acılarını unutma fırsatını sunar. Herkesin, özellikle gençlerin, gün geçtikçe yoğunlaşarak artan dünya kederinden uzakta kalmaya, dinlenmeye hakkı vardır. ASSITEJ’in gençler için hep orada olduğunu bilmek rahatlatıcı, hoş bir duygu.

ASSITEJ Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Günü’nü kutlarken, yine hep birlikte, içinde bulundukları koşulların tiyatronun zevkini yaşamalarına veya yeteneklerini sergilemelerine izin vermediği milyonlarca çocuk ve genci düşünelim.

Dünyanın değişik bölgelerinde silahlı çatışmalardan etkilenen; bu nedenle hayatta kalmak için kaçan, kamplarda yaşayan ya da evlerinden dışarı çıkamayacak kadar korku içinde olan çocuk ve gençleri düşünelim.

Bir tiyatro oyununu izleyemeyecek kadar fakir olan çocuk ve gençleri düşünelim.

Tiyatro da dahil olmak üzere dünyada olup bitenin farkında olamayacak kadar uyuşturucu bağımlısı olan milyonlarca genç için ne demeli?

Çoğunlukla kendi aile üyeleri tarafından çeşitli biçimlerde tacize uğrayan ve bunun sonucunda kendilerini değersiz hissedenler de var.

Ebeveynlerinin ve ailelerinin onlar için zamanı olmadığından yetişkin dünyası tarafından sevilmediğini düşünen çocuklar ve gençler var.

Dünya onları koruyup kollamaktan vazgeçtiği için ebeveynleri tarafından sokağa bırakılan ve insanların onların yanından bir sokak lambasının yanından geçer gibi kolayca geçip gittiği milyonlarca sokakta yaşayan çocuk ve genç için ne demeli?

Savaşlar ya da dünyanın birçok yerinde doludizgin hüküm süren HIV/AIDS nedeniyle kimsesiz kalan milyonlarca çocuk ve genci unutmamalıyız.

Çocuk ve gençlik tiyatroları uygulamacıları olarak kendi hataları olmazsızın böylesi kötü durumlarda olan çocuk ve gençleri bir an olsun düşünelim.

ASSITEJ Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü kutlamalarından sonra, zamanımızı ve yaratıcılığımızı bu gibi çocuklara nasıl adarız diye kendimize hodri meydan diyelim ve zor durumda olan çocuk ve gençlerin varolduğunu görmezden gelenlerin yanında yer almayalım.

Bu çocuk ve gençlerin içinde bulundukları kötü durumların bizi yeni yaratıcılık biçimlerine yöneltmesine izin verelim ki yaratıcılığımız yalnızca ulaşılamayan genç kuşaklara ulaşmakla kalmasın aynı zamanda hem onlara daha iyi bir hayat hem de gelecek kuşaklara daha iyi bir dünya umudu aşılasın.

Tüm yaratıcılık ırmakları ASSITEJ’in Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü’nü daha mükemmel bir gelecek için neşe ve esin ile doldursun!

 

Prof. Penina Mlama
Dar es salam Üniversitesi, Performans Sanatları, Tanzanya
Oyun yazarı, Afrikalı Kadın Eğitimciler Forumu Yöneticisi ve 
Uluslararası Assitej Yönetim Kurulu Eski Üyesi


20.03.2007