20 Mart 2002 Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü Assitej Türkiye Merkezi Bildirisi


Sevgili Çocuklar, Sevgili Gençler, Sevgili Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Emekçileri

 Sevgili Çocuklar, Sevgili Gençler, Sevgili Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Emekçileri

Bugün Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Gününün ikincisini kutluyoruz. İki binli yıllar bu onura sahip olmakla övünebilir.

Çocuk Tiyatrosunu böylesine önemli yapan nedir?
''Çocukların büyüklerle aynı insanlık sorunlarıyla karşı karşıya geldikleri tartışılmaz bir gerçektir. Ne var ki çocukların bu sorunları kavrama ve çözümleme kapasiteleri farklıdır. Tiyatro bu alanda onlara yardımcı olabilir."

Tiyatro sahnesi duygularımızın, düşüncelerimizin ve davranışlarımızın sınandığı bir dünyadır. Tiyatro yaşantısı, içimizde karanlık olan şeylerin saydamlaşmaya başladığı bir süreçtir. Orada kendimizi başkalarının gözüyle görüp, kusurlarımızın ayrımına varır, bencilliğimizin yükünden kurtulma fırsatı buluruz. Özellikle çocuk tiyatrosunda genç seyirci sorunlarında yalnız olmadığını fark eder. Sahnede ortak yaşanan sorunların çözülebilir olduğunu görür, paylaşmanın ve çözümleşmenin sevincini ve mutluluğunu yaşar. Bundan başka tiyatroda kendimizi dışardan seyrederken iç çatışmalarımızın, çelişkilerimizin bilincine varıp kendimizle de barışmayı öğreniriz. Kendi ile barışık olan dünya ile de barışık olur. Kısaca tiyatroda aklımızla olduğu kadar yüreğimizle de yaşayarak hayatı öğreniriz. Bu öğrenme bize oyun dünyasıyla ulaştığı işin heyecanı, büyüleyici ve eğlencelidir. Çocuk tiyatrosu, okullardaki eğitimi oyun ve sanat ortamıyla duyguları da eğiterek tamamlayan bir özelliğe sahiptir. Bu sahneden daha duyarlı, daha anlayışlı ve yaşamı daha iyi kavramış bir yaşantıyla çıkarız. Fakat çocuk temsilleri yalnız eğlence vaat etmemelidir. Çünkü yaşam yalnız keyif değil aynı zamanda dram ve özveridir. Çocuk tiyatrosu haz verdiği ölçüde seyircisinde sorumluluk duygusunu geliştirmeli, kötülükle savaşta cesaret vermeli ve insan acısına karşı duyarlı olmasını istemelidir.

Bu nedenle Çocuk Tiyatrosu çok ciddiye alınmalı ve yüksek sanat standartlarıyla hazırlanmalıdır. Emek ve sorumluluk isteyen bu yüce ve kutsal etkinliği yaşamlarının görevi ve amacı olarak gören Çocuk Tiyatrosunun kutsal oyuncusuna, kutsal yazarına, kutsal yönetmenine, kısaca çocuk tiyatrosunun kutsal tiyatro emekçilerine binlerce teşekkürler.

Prof. Dr. Sevinç Sokullu


20.03.2002