20 Mart Etkinlikleri Hakkında


20 Mart Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Günü

Değerli ASSITEJ Türkiye Merkezi Üyeleri,

Bildiğiniz gibi 20 Mart Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Günü’nü dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi bizler de kutladık. Bildiğiniz gibi bu yılın Ulusal Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Günü Bildirisi’ni çok değerli üyemiz Ayşe Selen kaleme aldı. Uluslar arası ve ulusal bildiriler ve ASSITEJ Merkezi Başkanı Yvette Hardie’nin yazdığı bu güne özel mesajı hem siz üyelerimize, hem basına hem de Ankara’daki bir çok eğitim kurumuna ve okullara olmak üzere yaklaşık 500 adrese 17 Mart günü gönderdik. Gördük ki bu yıl Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Günü’nden daha çok insan ve daha çok okul ve eğitimci haberdar ve bu konuyu işleyen çalışmalar yapıyor.

Bu yıl ASSITEJ Türkiye Merkezi olarak 20 Mart etkinliğini profesyonellere yönelik bir atölye çalışması ve Tiyatro Tempo’nun oyunu öncesinde okunan bildiri ve oyun sergilenmesiyle kutladık. 19-20 Mart günlerinde iki gün süren Ayşe Selen, Firuze Engin ve İlker Yasin Keskin arkadaşlarımızın yürüttüğü atölyeye 14 kişi katıldı. ‘Hikaye Anlatıcılığı’ başlıklı atölyede gördük ki, gerçekten bu konuyla ilgilenen katılımcılar atölyeden mutlu ayrıldılar ve bu çalışmaların devamını istiyorlar. Bizi de mutlu eden bu sonuçla ilgili katılımcı Gülden Ateş arkadaşımızın kısa değerlendirmesini aşağıda okuyabilirsiniz. 

19’u akşamı saat 19.00’da Tiyatro Tempo’nun ‘Mutluluk Oyunu – Pollyanna’ öncesinde 20 Mart Ulusal Bildirisi okundu ve ASSITEJ, ASSITEJ Türkiye Merkezi ve 20 Mart kutlamalarıyla ilgili bilgi verildi. Tiyatro Tempo bu on günlük süre içinde tüm oyunlarında 20 Mart konusunu gündeme getirip bilgilendirmeyi sürdürüyor olacak. Bu konuyu bu günlerde gündemde tutmayı tüm kurumsal üyelerimize öneriyoruz.

Çocuk ve gençlerimizi kaliteli tiyatro ile buluşturmak dileğiyle, çocuk ve gençlik tiyatrosuna gereken özeni gösteren, bu alanda çalışan yazar, yönetmen, tasarımcı, besteci, oyuncu, araştırmacı ve akademisyen tüm emek verenleri saygıyla selamlıyoruz.

 

Haluk Yüce

ASSITEJ Türkiye Merkezi Başkanı


24.03.2014