Tiyatro BeReZE ve Gösteri EviKurumsal üyemiz Tiyatro Bereze ve yeni mekanları hakkında Mimesis Dergisi'nde yapılan söyleşiyi üyelerimizle paylaşmak istiyoruz.

Mimesis Sahne Sanatları Portali olarak Tiyatro BeReZe’den Elif Temuçin ve Firuze Engin ile yeni açtıkları mekanları BeReZe Gösteri Evi’nde bir söyleşi gerçekleştirdik. Tiyatro BeReZe’nin kuruluşundan bu yana on üç yıllık serüvenini, hem çocuklara hem yetişkinlere oyun üretme deneyimini, yeni mekanlarını ve mekana dair tasarılarını konuştuğumuz bu söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Önce biraz Tiyatro BeReZe’yi tanıyarak başlayalım sohbetimize. Tiyatro BeReZe ne zaman ve kimler tarafından kuruldu?

Elif Temuçin: BeReZe 2006’da kuruldu. Biz; Firuze Engin, Erkan Uyanıksoy ve ben Elif Temuçin, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde beraber okuduk. Birlikte festivallere, oyunlara gidip, üzerine konuşuyorduk. Birlikte bir şeyler yapalım istiyorduk. Sonra bir oluşum olmaya karar verildi. Bir festivale davet edildik oynadığımız bir oyunla. Sonra artık bir ismimizin de olması gerekiyor deyip ismi de öyle koyduk.

Firuze Engin: Evet, aslında bir oyun vardı çünkü Elif o sırada yüksek lisansını yapıyordu ve yüksek lisans tezi olarak Erkan’la birlikte bir çocuk oyunu üzerine çalışıyorlardı. Onu tiyatromuzun ilk oyunu diye lanse ediyorduk. Sonra bu oyun bir festivale davet edilince tiyatroya bir isim gerekti. O zamana kadar isimsizdik. Sonra isim bulamayıp, alelacele BeReZe ismini koyduk. Daha sonra da çok sevdik. Herkes merak ediyordu anlamı ne diye. Aslında hiçbir anlamı yok, uyduruk bir kelime ama ilgi çekici bir isim, kalabilir aslında diye düşündük ve bu şekilde kuruldu Tiyatro BeReZe. Kurulduktan sonra 3 sene Ankara’da kaldık.

Söyleşinin devamı için http://www.mimesis-dergi.org/2019/03/hikaye-anlatmak-bizim-asal-cikis-noktamiz/ tıklayınız. 


05.03.2019