Oynayan Beden ya da Bedenle Oynamak AtölyesiASSITEJ Türkiye Merkezi ve Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü işbirliği ile, "Oynayan Beden ya da Bedenle Oynamak" adı altında gerçekleştirilecek olan fiziksel tiyatro atölyesi,
yoğun istek üzerine, 4-13 Eylül 2015 tarihlerinde, 10.00-17.00 saatleri arasında tekrar yapılacaktır.  Kendi bedeninin sahne üzerindeki olanaklarını keşfetmek isteyen herkese açıktır.

assitejturkiye@gmail.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Oynayan Beden ya da Bedenle Oynamak
4-13 Eylül 2015

Atölye Yürütücüsü: Yasin Yürekli
Atölye Süresi: 60 saat (6x10)
Ücret: 500TL (Öğrenci ve Assitej üyeleri için 400 TL)

Katılımcı sayısı: 16 kişi

Atölyede, Jacques Lecoq pedagojisi esas alınıp, bedenin keşfedilip, oyun üretme/kurma malzemesi olarak, olanaklarının araştırılmasına çalışılacaktır.
Fiziksel oyun/hikaye yaratma ve anlatma teknikleri üzerinden, temel düzeyde; mim, çizgi mim, dramatik akrobasi, gibi temel beden/oyun alanlarına dair kısa örnekler çalışılıp, beden ve sesle sahnede atmosfer, anlam yaratımının olanaklarının keşfedilmesi amaçlanmaktadır. Bedenin sahnede, fiziksel eylemle; anlatan/anlatılan, gösteren/gösterilen olma halleri üzerinden, hikaye oluşturma ve anlatma yolları araştırılacaktır.

Atölye programı;

-Hemen her gün, hareket bilgisi, fiziksel rahatlık, farkındalık ve enerjnin ekonomik kullanımı gibi temel çalışmalar

-Lecoq temel hareketlerden örnekler ve mim çalışmaları

-Gün aşırı "Pantomime blanche" tekniğinden örnekler, ve bu tekniği kullanarak karakter, hikaye, atmosfer yaratmak

-Temel düzeyde akrobasi çalışmalarından örnekler ve akro hareket ile hikaye, zaman/mekan, durum, atmosfer yaratımı için oyun çalışmaları.

-Ses ve atmosfer oluşturmak, ses ile oyun üretmek.

-Bedenin mekan içinde fiziksel oluş halleri; anlatan/anlatılan olma durumu,
dönüşme teknikleri, üretken ve değişken oyun/beden bilgisi.

-Karakter yaratma yöntemleri/teknikleri. Beklenti, merak, durum, atmosfer oluşturma ve oyun kurmanın, hikayenin anlatılma sürecinde fiziksel olanaklar

- Solo ve toplu hikaye anlatmanın fiziksel olanakları, (sözlü, sössüz) anlatıcının bulunduğu pozisyon ve seyirciyle kurduğu ilişki, üzerine çalışmalar

-Ayrıca katılımcılardan gün aşırı olmak üzere, atölye içinde yapılan araştırma ve çalışmalardan, ertesi güne sunmak üzere bireysel ya da grup olarak çalışma yapmaları istenecektir.

Yasin Yürekli
Ank. Ünv. Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nden mezun olduktan sonra Danimarka'da Lecoq ekolü okullarından olan Commedia School' da fiziksel tiyatro eğitimi aldı. Özgür Tiyatro, Gençoyucular Sahnesi, Özgür Sahne de oyunculuk yaptı. Tiyatro Tempo da kukla üzerine çalıştı ve oyunculuk yaptı. Artosfer Sanat Evi, Ankara Sanat Tiyatrosu, Oluşum Drama Enstitüsü, M.M.O Tiyatro Topluluğu, Süt, kurumlarında dersler verdi. Çeşitli kurum ve festivallerde; Drama, Kukla ve Tiyatro üzerine atölyeler yaptı. Halk Dansları üzerine çalıştı. Mekan Sahne'de çalışmalarına devam etmektedir.

NOT: Katılımcıların rahat edebilecekleri giysilerle atölyeye gelmesi gerekmektedir.


17.08.2015