Assitej Dünya Başkanı'ndan 20 Mart MesajıAssitej Dünya Başkanı'ndan 20 Mart Mesajı

Y. Hardy

Ben şanslı olanlardan birisiyim. Şayet bu mesajı okuyorsanız, siz de muhtemelen şanslı olanlardan birisiniz.

Küçüklüğümden beri annem ve babamın beni tiyatroya götürdüğünü hatırlarım; çocuk tiyatrosundan, müzikale, baleden, pantomime ve ciddi oyunlara kadar her türlü oyunu izlemişimdir Ancak çok özel bir deneyimin bende yeri ayrıdır. Oyuncularla hakiki ve kurgusal bir yolculuğa çıktığım, etkileşimli bir tiyatro oyununa gitmiştim. Hikaye çok güzel bir vadideki bir çiftlikte geçiyordu ve bugün hala o gün yaşadığım heyecanı dünmüş gibi hatırlarım. Eylemin tam anlamıyla bir parçasıydım - ve yol boyunca karşılaştığımız tehlikelerle birlikte, içinde çok önemli bir yere sahip olduğumuz hikaye bizi alıp götürmüştü. Hikayeler beni içine çekmişti ve derinden duygudaşlık kurmuştum.

O gün, altı yaşındayken çok net anladığım şey, tiyatronun derin, dönüştürücü, toplumsal ve anlamı kolektif şekilde yarattığımız bir şey olduğuydu.

O günden beri, dünyanın çeşitli yerlerinde farklı tiyatro oyunlarının keyfini çıkarma fırsatı buldum. Bazıları unutuldu gitti belki ama bazıları derinden etkileyiciydi. Ve her zaman kendimi, gerçekliğin dönüştürüldüğü, seyirci topluluğu olarak izleme deneyimine katıldığımız ve gördüğümüzden, etrafımızda olan şeylerden anlam üretme gücünü hissettiğimiz simyayı ararken buldum.

Her çocuk bu kadar şanslı değildir.

Bu yıl ASSITEJ 50'inci yılını kutluyor. Var olduğumuz bu yarım yüzyıl içinde çok uzun bir yol katettik, yeni kıtalar ve ülkelere ulaştık, dilsel, sosyal, ekonomik, dinsel, politik ve kişisel sınırları yıktık ki daha fazla çocuk böylesine şanslı olabilsin...

Daha çok yol almamız gerekli. Son 50 yıldır, çocuklar için birçok olumlu gelişim olmuştur, ama hala çok fazla sorun da mevcuttur. Sanatın dönüştürücü gücüne inanan sanatçılar olarak, ASSITEJ'in yaptıklarıyla bir değişim yaratabilir ve daha fazla çocuğun onları asla bırakmayacak bu güçlü empati ve ilişkilenme anlarını yaşamalarını sağlayabiliriz..

Bu sebeple herkesi "Bugün bir çocuğu tiyatroya götürün" kampanyamıza katılarak 50'inci yılımızı kutlamaya davet ediyoruz; böylece, çok daha fazla çocuk tiyatro sayesinde bu derin uyanışı deneyimleme olanağı elde edebilsin.

Çünkü sonuçta bu bir şans meselesi olmamalıdır.

Çeviri: Özgehan Uştuk (Assitej Türkiye Merkezi)


10.03.2015